Van Holland Group BV

Verkopen in Amerika: waarom Texas niet Florida is (en hoe je met jouw retailproduct wél het verschil maakt

Verkopen in Amerika lijkt misschien één grote markt, maar in de praktijk voelt het vaak als 50 verschillende landen in één. Texas is geen Florida, en zeker geen Californië of New York. Wie met een retail‑product de VS in wil, moet dus verder gaan dan “een beetje marketing vertalen” en een Amerikaanse webshop openen.

Waarom “de Amerikaanse markt” niet bestaat

Amerika is enorm, divers en vooral: extreem competitief. Consumenten zijn gewend aan een overvloed aan keuze, agressieve aanbiedingen en een constante stroom marketingboodschappen. Je concurreert niet alleen met lokale spelers, maar met wereldmerken, private labels én marktplaatsen zoals Amazon.

Een paar fundamenten:

  • Regionale verschillen zijn groot: klimaat, lifestyle, politiek, religie, inkomen en migratieachtergrond verschillen per staat en zelfs per stad.

  • Retail is hyper‑lokaal: de winkelstraat, de mall en het type buurtschap bepalen wat wel en niet werkt.

  • Online en offline zijn volledig verweven: klanten zoeken online, vergelijken prijzen, lezen reviews en kopen waar het op dat moment het makkelijkst is – dat kan zowel in een Walmart, bij Lidl als via Amazon zijn.

Zie “de VS” daarom niet als één markt, maar als een portfolio van regio’s waar je verschillende keuzes in maakt: waar start je, met welke positionering, en via welke kanalen?

Texas vs. Florida: zelfde land, andere realiteit

Stel: je verkoopt een retailproduct, bijvoorbeeld een premium keukenaccessoire, een innovatief schoonmaakproduct of een health & beauty artikel. Op papier is de doelgroep in Texas én Florida de “Amerikaanse consument”, maar de context is heel anders.

Demografie en leefstijl

  • Texas

    • Groeiende bevolking, sterk stedelijke hubs (Houston, Dallas, Austin, San Antonio).

    • Grote Latino‑gemeenschap, relatief jong, veel gezinnen, sterke “business‑en‑tech” cultuur in steden als Austin.

    • Meer nadruk op “bigger is better”, value‑for‑money en praktische voordelen.

  • Florida

    • Sterk seizoensgebonden door toerisme en “snowbirds” (gepensioneerden die overwinteren).

    • Gemixte populatie: toeristen, expats, gepensioneerden, Latino‑gemeenschap, cruise‑tourisme, Disney‑bezoekers.

    • Meer focus op lifestyle, gemak, vakantiegevoel, zon/zee/beleving.

Voor jouw marketing betekent dat:

  • In Texas kun je met één product meerdere persona’s bedienen: young professionals in Austin, gezinnen in Houston/Dallas, blue‑collar in kleinere plaatsen.

  • In Florida is segmentatie langs toerisme, seizoenen en leeftijd bijna onmisbaar: wat je verkoopt in Orlando (families en toeristen) is anders dan in een retiree‑community aan de westkust.

Klimaat en gebruikssituatie

Klimaat lijkt triviaal, maar bepaalt hoe, wanneer en waarom mensen jouw product kopen.

  • Texas: extreem heet in de zomer, grote verschillen tussen stedelijke omgevingen en suburbs, meer “drive‑in” gedrag, veel autogebruik.

  • Florida: tropisch/vochtig, orkaanseizoen, veel outdoor‑ en watersport, focus op bescherming (zon, vocht, schimmel, storm).

Een schoonmaakproduct kan in Florida worden gepositioneerd op “beschermt tegen schimmel en vocht in een vochtig klimaat”, terwijl in Texas de focus ligt op “snel klaar, krachtig en geschikt voor drukke gezinnen”.

Marketingboodschap en tone of voice

In beide staten werkt directe, duidelijke Amerikaanse marketing, maar de accenten verschillen:

  • Texas

    • Benadruk: kracht, performance, value, “family” en soms een vleugje lokale trots (“Made for Texas homes”).

    • Werkt goed: before‑and‑after, harde claims (binnen X minuten, 2x sterker), sociale bewijskracht met echte gebruikers.

  • Florida

    • Benadruk: gemak, comfort, lifestyle, zorgeloosheid, bescherming van huis/gezondheid in een vochtig klimaat.

    • Werkt goed: visuals met zon, licht en “happy lifestyle”, testimonials van families en gepensioneerden, nadruk op “no hassle”.

Als Europeaan is de fout snel gemaakt: je vertaalt je NL‑USP’s naar het Engels en gebruikt die overal. In Amerika moet je eerder denken in lokale campagnes, zelfs al verkoop je hetzelfde product.

Lokale retail: van mom‑and‑pop tot big box

In de VS speelt fysieke retail nog steeds een grote rol. Ja, e‑commerce groeit door, maar de winkelervaring blijft cruciaal – zeker in categorieën zoals food, household, persoonlijke verzorging en non‑food retail.

Belangrijke formats:

  • Grocery‑anchored shopping centers: kleine tot middelgrote stripmalls, vaak met een supermarkt als anker (Publix, Kroger, H‑E‑B, Aldi, Lidl, Walmart Neighborhood Market).

  • Big box retailers: Walmart, Target, Costco, Sam’s Club, Home Depot, Lowe’s – enorme volumes, enorme inkoopmacht, maar ook hoge eisen.

  • Specialty retail: ketens gericht op specifieke categorieën (beauty, pets, DIY, electronics, outdoor).

  • Outlet malls en lifestyle centers: sterk gericht op beleving, toerisme en deals.

In Florida zie je bijvoorbeeld veel Publix‑geankerde centra en malls die inspelen op toerisme en seizoenspieken. In Texas vind je grote stripmalls en power centers met Walmart, H‑E‑B of Kroger als trekker en daaromheen kleinere winkels.

Voor jouw productstrategie betekent dit:

  • Je moet weten waar jouw product het beste tot zijn recht komt: naast de supermarkt, in een DIY‑omgeving, in een discountformule of juist in een premium lifestyle‑omgeving.

  • Je pitch richting een buyer verschilt per retailer: waar de één focust op rotatie en prijs, focust de ander op merkbeleving en differentiatie ten opzichte van concurrenten.

De rol van online platformen: Amazon, Walmart, Lidl & co.

Online is in de VS niet alleen een verkoopkanaal, maar ook jouw visitekaartje, testlab en bewijs dat jouw merk tractie heeft.

Amazon

  • Amazon is vaak de eerste stap voor buitenlandse merken.

  • Je kunt starten zonder direct fysieke distributie, test je prijsstrategie en krijg data over reviews, zoekwoorden en conversie.

  • Succes op Amazon is voor veel retailers een signaal: goede ratings, consistente branding en solide fulfillment tonen dat je klaar bent voor de Amerikaanse consument.

Walmart (online én offline)

  • Walmart is tegelijk een marktplaats (Walmart.com) en een gigantische fysieke retailer.

  • Een strategie die we vaak zien:

    • Fase 1: verkopen via Walmart Marketplace om te testen of er vraag is.

    • Fase 2: gesprekken met category buyers om shelf space in fysieke winkels te krijgen.

  • Waar Amazon vooral online‑dominant is, geeft Walmart je de mogelijkheid om een naadloze omnichannel‑ervaring te bouwen: vindbaar online, zichtbaar in de winkel.

Lidl en andere value‑retailers

  • Lidl en Aldi bouwen hun footprint in de VS gestaag uit, vooral aan de oostkust en in staten als Florida.

  • Deze formules werken veel met private label en scherp geprijsde merken.

  • Voor Europese producenten kan dit interessant zijn als:

    • Private‑label leverancier (volume, maar lagere marge en minder merkopbouw).

    • Co‑branding of limited editions wanneer je merk een Europese “edge” heeft.

Waarom je deze kanalen in één strategie moet zien

Het is zelden óf Amazon, óf Walmart, óf fysieke retail. Een volwassen VS‑strategie combineert:

  • Direct‑to‑consumer (eigen webshop, eventueel via Shopify).

  • Marktplaatsen (Amazon, Walmart Marketplace, eventueel eBay, Target Plus).

  • Fysieke retail (regionale ketens, nationale ketens, specialty stores).

En dat vraagt om één integraal plan: pricing, branding, logistiek, customer service en returns moeten op elkaar aansluiten. Anders straft de consument je direct af met slechte reviews, lage conversie en claims.

Marketingfundamenten die in heel Amerika gelden

Er zijn ook elementen die in de hele VS grotendeels overeenkomen – en waarin Amerika echt anders is dan Nederland.

1. Iedereen doet aan marketing

Zelfs de kleinste “mom‑and‑pop shop” heeft vaak:

  • Een Facebook‑pagina.

  • Een Google Business‑profiel.

  • E‑mailmarketing of een simpele nieuwsbrief.

  • Deelname aan lokale kortingsacties, events, flyers, coupon‑boekjes.

Dat betekent: jouw merk komt een markt binnen waar de consument gewend is aan een constante stroom van aanbiedingen, coupons en loyalty‑programma’s. Je moet dus direct herkenbaar, duidelijk en overtuigend zijn.

2. Volume aan marketinguitingen is gigantisch

Amerikanen zien:

  • Veel meer tv‑reclames, radiospots en out‑of‑home dan wij in Nederland gewend zijn.

  • Overal kortingsbonnen, coupon‑codes, “BOGO” (buy one get one), loyalty‑korting, flash sales.

  • Websites, verpakkingen en schappen vol claims, reviews en vergelijkingen.

Daarom moet jouw boodschap:

  • Hyperduidelijk zijn (wat is het, voor wie, wat doet het, waarom nu kopen?).

  • Snel vertrouwen wekken (social proof, certificeringen, reviews, partnerships).

  • Visueel sterk zijn (verpakking en online visual moeten binnen seconden aanspreken).

Succes in de VS begint niet online of in “de Amerikaanse markt” in het algemeen, maar met een doordachte, regio‑specifieke retailstrategie: wat je in Texas verkoopt, moet je anders positioneren dan in Florida, en juist die nuance, gecombineerd met een slim spel via Amazon, Walmart en Lidl, bepaalt of jouw merk echt voet aan de grond krijgt.

Van product naar Amerikaans merk

Een veelgemaakte fout van Europese ondernemers: ze benaderen Amerika als exportmarkt, niet als merkmarkt. Ze denken in pallets, marges en distributeurs, niet in merkverhaal, consumententaal en category fit.

Belangrijke stappen:

  1. Helder merkverhaal

    • Waarom bestaat jouw product? Welk probleem los je op?

    • Welke emotie hoort erbij? Bescherming, gemak, status, plezier, gezondheid?

  2. Vertaling naar Amerikaans Engels

    • Niet alleen linguïstisch, maar cultureel.

    • Voorbeeld: “duurzaam en zuinig” wordt in de VS eerder “saves you money and reduces waste” dan “sustainable” alleen.

  3. Verpakking en claims aanpassen

    • Zijn je claims compliant met Amerikaanse regelgeving (bijv. FDA, FTC)?

    • Is je verpakking “shelf‑ready” in grote ketens? Denk aan barcode‑positie, case‑packs, palletizing.

  4. Social proof en testimonials

    • Amerikaanse klanten vertrouwen reviews, ratings en user‑generated content enorm.

    • Denk aan:

      • Reviews op Amazon en Walmart.

      • Testimonials op je website.

      • Influencers of micro‑influencers in jouw niche.

Waarom je een USA Sales Playbook nodig hebt

Zodra je meerdere kanalen (Amazon, Walmart, fysieke retail) en regio’s (bijv. Texas en Florida) bedient, heb je structuur nodig. Een USA Sales Playbook is in feite jouw “bijbel” voor verkopen in de VS.

Elementen die daarin thuishoren:

  • Doelgroepen per regio: persona’s voor Texas, Florida en andere kernstaten.

  • Propositie per kanaal: wat is je kernbelofte op Amazon, wat in de supermarkt, wat in specialty retail?

  • Prijsstrategie: hoe voorkom je prijsconflicten tussen online en offline?

  • Marketingkalender: belangrijke Amerikaanse feestdagen (Memorial Day, 4th of July, Labor Day, Thanksgiving, Black Friday, etc.) integreren in je promoties.

  • Sales scripts en argumentatie: hoe pitch je aan een buyer van een keten? Hoe positioneer je ten opzichte van concurrenten?

  • Compliance en operations: sales tax, contractvormen, logistieke afspraken, retourbeleid, service‑SLA’s.

Veel Nederlandse bedrijven onderschatten hoeveel coördinatie dit vraagt. Zonder playbook verzand je al snel in ad‑hoc beslissingen: “Die distributeur wil exclusiviteit”, “Die retailer wil een lagere prijs”, “Op Amazon wordt gedumpt” en je strategie brokkelt af.

Texas en Florida in jouw playbook

Neem de twee voorbeeldstaten expliciet mee in je plan.

Texas – groeistaat met brede doelgroep

  • Focus op:

    • Grote stedelijke hubs (Houston, Dallas, Austin) voor premium en innovatieve producten.

    • Suburbs en kleinere steden voor value‑producten met focus op gezin en praktische voordelen.

  • Kanalen:

    • Regionale ketens + nationale spelers (Walmart, Target, H‑E‑B, Kroger).

    • Sterke onlinepresentie (Amazon, Walmart Marketplace) met targeting op Texas.

  • Marketing:

    • Duidelijke functionaliteit, krachtige resultaten, “family‑approved” storytelling.

Florida – seizoensmarkt met sterke toeristische component

  • Focus op:

    • Regio’s met veel toerisme (Miami, Orlando, kustgebieden).

    • Regio’s met hoge concentratie gepensioneerden.

  • Kanalen:

    • Supermarkten (Publix, Aldi, Lidl, Walmart), toeristische retail (gift shops, resort stores) afhankelijk van jouw product.

    • Online targeting met campagnes gericht op zon, strand, vakantie, bescherming (bijv. tegen zon, vocht, schimmel).

  • Marketing:

    • Gemak, zorgeloosheid, veiligheid, “enjoy life”‑boodschappen.

Door deze verschillen expliciet te benoemen in je playbook, voorkom je generieke campagnes die iedereen een beetje raken, maar niemand echt overtuigen.

Omnichannel denken: klantreis over kanalen heen

Een Amerikaanse consument:

  • Ziet jouw product op TikTok of Instagram.

  • Zoekt het op in Amazon om reviews te lezen.

  • Ziet het later in de Walmart of bij Lidl tijdens het boodschappen doen.

  • Koopt waar het op dat moment het handigst en het goedkoopst is.

Je strategie moet daarom uitgaan van de volledige klantreis:

  • Awareness via social ads, influencers, PR, content.

  • Consideration via sterke productpagina’s op Amazon/Walmart, duidelijke website, goede uitlegvideo’s.

  • Purchase via het kanaal dat voor de klant het meest logisch is (online of offline).

  • Loyalty via e‑mail, retargeting, abonnementen (bijv. “subscribe & save”), communities.

Dit is precies waar veel Europese bedrijven zich verkijken: ze willen “op de plank” liggen bij een keten, maar vergeten dat de consument eerst digitaal research doet.

Praktische valkuilen voor Nederlandse ondernemers in Amerika

Een paar dingen die we bij Van Holland Group in de praktijk vaak zien misgaan:

  • Te snel exclusieve contracten tekenen met een distributeur zonder helder plan.

  • Geen controle op pricing tussen Amazon, eigen webshop en retail.

  • Onvoldoende aandacht voor reviews en klantservice (in de VS is service een kernonderdeel van je merk).

  • Onderschatting van logistieke complexiteit, vooral bij bederfelijke of breekbare producten.

  • Eén generieke “US marketing message” inzetten zonder regionale nuance.

Veel van deze problemen zijn achteraf moeilijk te repareren. Het is eenvoudiger en goedkoper om vooraf een duidelijke strategie en een USA Sales Playbook te maken, dan later contracten te moeten heronderhandelen en je merk te “herpositioneren”.

Hoe de Van Holland Group je kan helpen

Het team van de Van Holland Group werkt dagelijks met Europese bedrijven die serieus werk willen maken van de Amerikaanse markt. Daarbij combineren we kennis van:

  • Amerikaanse retailstructuren en regionale verschillen (zoals het contrast tussen Texas en Florida).

  • Sales‑ en marketingstrategie voor de VS, inclusief omnichannel aanpak.

  • Juridische en fiscale aspecten van zakendoen in Amerika (entiteiten, sales tax, contracten).

Wat we typisch voor klanten doen:

  • Marktverkenning en keuze van instap regio’s (bijvoorbeeld: start in Florida, later uitbreiden naar Texas en de Midwest).

  • Ontwikkelen van een USA Sales Playbook dat jouw product, doelgroep en kanaalstrategie concreet uitwerkt.

  • Vertaling van je merk en marketing naar Amerikaans Engels en Amerikaanse consumententaal.

  • Begeleiding bij gesprekken met distributeurs en retailers (van pitchdeck tot contractonderhandeling).

  • Afstemming tussen online kanalen (Amazon, Walmart Marketplace, eigen webshop) en fysieke retail, zodat je één helder merkbeeld en prijsstrategie behoudt.

De eerste stap

Wil je jouw product in de Amerikaanse schappen zien liggen en tegelijk online sterk staan op platforms als Amazon, Walmart en bijvoorbeeld Lidl’s kanalen? Maar mis je nog het overzicht en de lokale nuance tussen staten als Texas en Florida? Ga dan in gesprek met ons, de Van Holland Group.

Samen bouwen we aan een helder USA Sales Playbook, stemmen we je propositie af op de verschillende regio’s en helpen we je om niet alleen “aanwezig” te zijn in Amerika, maar er ook echt structureel succesvol te verkopen.

We helpen je graag met persoonlijk advies.

Webredactie

Het team van Van Holland Group is jouw one-stop-shop voor ondernemers die hun bedrijf willen starten of uitbreiden in de Verenigde Staten. Met kantoren in Baarn en Eindhoven (Nederland), Düsseldorf (Duitsland), en Miami, Houston en New York (VS), plus een hub-netwerk in alle 50 staten, zijn wij dé USA-specialist met meer dan 25 jaar ervaring.

We bieden een compleet dienstenpakket aan, waaronder marktonderzoek, business consultancy, bedrijfsoprichting en doorlopende begeleiding. Daarnaast verzorgen we ook backoffice-ondersteuning, boekhoudservices en hulp bij visa. Zelfs voor het vinden van investeerders en het ophalen van kapitaal kun je bij ons terecht.

Ons team van specialisten staat klaar om je bij elke stap te begeleiden. Van de eerste marktverkenning en partnerzoektocht, tot het oprichten van je bedrijf en het opbouwen van een volledige sales- en marketingorganisatie.

https://www.vanhollandgroup.nl